write my assignment 3600

The standard costs for a unit of product are shown below. Materials 2 pounds at $1.00 per pound $2.00 Labor 1 hour at $10.00 per hour 10.00 Overhead 60% of di.rect labor 6.00 During JUne, Job N-5 for 100 units was completed. The actual costs of the job are shown below. Materials 300 pounds at $1.45 per pound $435 Labor 200 hours at $9.50 per hour 1,900 Overhead Applied 60% of direct labor 1,140 19. Which of the following represents the material price variance? a. $325 unfavorable b. $235 unfavorable c. $100 unfavorable d. $135 unfavorable The standard costs for a unit of product are shown below.Materials 2 pounds at $1.00 per pound $2.00Labor 1 hour at $10.00 per hour 10.00Overhead 60% of di.rect labor 6.00During June, Job N-5…
 
"Looking for a Similar Assignment? Get Expert Help at an Amazing Discount!"

Comments are closed.

Hi there! Click one of our representatives below and we will get back to you as soon as possible.

Chat with us on WhatsApp